PROSLAVA SV. ROKA I 20 GODINA ŽUPNIČKE SLUŽBE MONS. ŠPANOVIĆA

20. kolovoz 2019.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U petak, 16. kolovoza 2019. godine, na blagdan svetog Roka, priznavaoca, euharistijskim slavljem u 9 i 30 sati, svečano je proslavljen dan svetog Roka, u Srijemskoj Mitrovici. Euharistijsko slavlje je predslavio srijemskomitrovački župnik, mons. Eduard Španović, uz koncelebraciju vlč. Ivice Zrno, pastoralnog suradnika u Srijemskoj Mitrovici.

Sveti Rok je zaštitnik grobljanske kapele na srijemskomitrovačkom katoličkom groblju. Stoga ovo slavlje ima osobit značaj za srijemskomitrovačke katolike, koji se svake godine rado okupljaju kod grobljanske kapele, kako bi dali slavu Bogu, te se zagledani u grobove svojih predaka spomenuli prolaznosti ovozemaljskog života.

Iako je zaštitnik srijemskomitrovačke župe sveti Dimitrije, đakon i mučenik, sveti Rok je u ovoj župskoj zajednici od davnina prepoznat kao katolički specifikum. Prema kazivanju starijih župljana, na dan svetog Roka dolazili su gosti, a obitelj se okupljala u zajedništvu stola. Zajednički bi odlazili na crkveno slavlje, a sve je odisalo ambijentom svečanosti.

Posebnost ovogodišnje proslave Rokova je jubilej 20 godina župničke službe srijemskomitrovačkog župnika, mons. Španovića. Upravo na Rokovo, 16. kolovoza 1999. godine, postao je župnikom u Srijemskoj Mitrovici. Stoga je ova proslava bila ujedno i podsjetnik na taj događaj kao i prigoda za zahvalu na proteklih 20 godina službe.

U prigodnoj homiliji, mons. Španović, pozvao je sve prisutne, da ugledajući se u svetog Roka, imaju hrabrosti odgovoriti potrebama današnjeg vremena i današnjeg čovjeka. „Nalazimo se na mjestu gdje počivaju kosti naših predaka. Oni su nam utrli put vjere i ostavili nam bogati poklad vjere i vjerskog života. Oko svetog Roka, oko naše grobljanske kapele, uvijek smo se, kao vjernici, okupljali. Zato nam je ovaj dan i ova proslava veliki pokazatelj naše prošlosti, sadašnjosti i budućnosti,“ poručio je župnik.

Na koncu euharistijskoga slavlja, mladi predstavnici srijemskomitrovačke župe Sveti Dimitije, đakon i mučenik, obučeni u narodne nošnje pozdravljajući župnika mons. Španovića i čestitajući mu jubilej izrekli su svoju čestitku:

Dragi i poštovani župniče!

Danas, na spomendan svetog Roka, okupljeni smo na našem katoličkom groblju, s nakanom i željom slaviti najveću Tajnu vjere, koja nam je od samoga Krista ostavljena. – Euharistiju. Na taj, najprikladniji način, proslavit ćemo i svetog Roka, zaštitnika naše grobljanske kapele. Uz sve ovo, danas, 16. kolovoza 2019. godine, još je jedna prigoda, koju ne želimo propustiti. Danas se, na osobit način, sjećamo i Vas, te Vašeg dolaska u našu župu. Ali ne kao župljanin, nego kao župnik ove naše zajednice. To je bilo prije punih 20 godina na ovaj dan.

Svima nam je poznato koliko je, još od davnina, dan setog Roka bio značajan za mitrovačke katolike. Gosti su pristizali sa svih strana, a mi smo znali da je to naš dan. Možemo reći da nam je od davnina sveti Rok bio patron, koji nas je okupljao na slavlje vjerničkog života.

Naša želja i nakana je pozdraviti Vas ovdje i čestitati Vam Vaš jubilej. Zašto baš ovdje? Ovdje se sastaje naša prošlost, sadašnjost i budućnost. Ovdje počivaju kosti naših predaka. Ovdje se sastaje Crkva, kao živa zajednica današnje župe i zajednica proslavljene Crkve u nebu.

Dok Vam čestitamo jubilej, želimo reći HVALA, za sve što šte ste kroz proteklih 20 godina za nas učinili! Bog Vas poživio!

Tekst: Ivica Zrno

Foto: s. Cecilija Tomkić