PROSLAVA SV. ANTUNA PADOVANSKOG

18. lipanj 2019.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U četvrtak, 13. lipnja 2019., u srijemskomitrovačkoj katedralnoj župi Sveti Dimitrije, đakon i mučenik, svečano je proslavljen dan sv. Antuna Padovanskoga. Već duži niz godina, crkva i župa, osjećaju obilni Božji blagoslov koji se izliva upravo zagovorom sv. Antuna, sveca svega svijeta.

Od ranih jutarnjih sati, u crkvenom su se dvorištu mogli zateći prvi hodočasnici, koji su došli pomoliti se, te tražiti zagovor dragoga svetca. Euharistijska slavlja, koja su slavljena u 9.30 i 19.00 sati predslavio je srijemskomitrovački župnik, mons. Eduard Španović, župnik katedralne župe. Prijepodnevno euharistijsko slavlje, slavljeno je u crkvi, dok je večernje euharistijsko slavlje slavljeno u crkvenom dvorištu, jer je crkva bila premala da primi sve hodočasnike. Ono što treba posebno istaknuti jest veliki broj mladih obitelji – očeva i majki s djecom – koje se došle zatražiti blagoslov za svoje potomstvo, te za najmlađe članove svojih obitelji.

U svojoj homiliji, mons Španović je podsjetio kako nas ovaj dan i ovaj svetac uvijek iznova vraćaju Izvoru, tj. Bogu, te da bez Boga nemamo veliku vrijednost, dok s Bogom možemo učiniti velike stvari, o kojima možda i nećemo razmišljati.

Danas nam je Bog dao lijepo vrijeme. Osjeća se vrućina, ali za Boga nam ništa nije teško. Zahvalni smo za veliki broj djece i mladih, koje danas vidimo među nama, a koji su došli tražiti blagoslov od Gospodina. Dobro je da se tako čini, jer Božjeg blagoslova nam nikada nije previše, poručio je mons. Španović.

Na koncu euharistijskog slavlja, i prijepodnevnog i večernjeg, upriličen je blagoslov ljiljana, nabožnih predmeta, a najveći naglasak je stavljen na pojedinačni blagoslov djece i mladih, koji su, pristupajući svećeniku primili blagoslov po zagovoru svetog Antuna.

Za istaknuti je da se dan sv. Antuna, u Srijemskoj Mitrovici prepoznaje kao dan blagoslova i molitve. Treba se prisjetiti da je dan sv. Antuna radni dan, ali unatoč tome, veliko je mnoštvo ljudi koji već godinama dolaze na hodočašće sv. Antunu, te svoj život i životne potrebe stavljaju pod zagovor i zaštitu svetca svega svijeta. Veoma je pohvalna činjenica da dan sv. Antuna ima izraziti ekumenski karakter. Na hodočašće sv. Antunu, uz Rimokatolike, već godinama dolaze brojni vjernici svih kršćanskih denominacija, u čemu treba iščitavati vrijednost životnog svjedočenja koje nam pruža sv. Antun.

Ivica Zrno