PROSLAVA PETROVA U SRIJEMSKOJ BISKUPIJI

30. lipanj 2020.

INĐIJA (TU)  Patron župe, sveti Petar, proslavljen je u ponedjeljak, 29. lipnja 2020., svetom Misom u 11.00 sati, koju je predvodio preč. Blaž Zmajić

Pored župnika domaćina, vlč. Dušana Milekića i predsjedatelja slavlja, preč. Blaža Zmajića, župnika u Irigu, sudjelovali su i preč. Marko Kljajić, župnik u Surčinu, preč. Berislav Petrović, župnik u Novom Slankamenu, preč. Marko Loš, župnik u Petrovaradinu, preč. Božidar Lusavec, župnik u  Beški, vlč. Nikica Bošnjaković, župnik u Šidu, vlč. Ivan Rajković, župnik u Petrovaradinu i grkokatolički župnik u Inđiji o. Petar Dudka.

Različiti u istoj službi

Predsjedatelj slavlja je na početku homilije usporedio apostole Petra i Pavla, tolike različite u osobnosti, načinu viđenja vjere i načinu pridobivanja ljudi za kršćanstvo, ali jednake po tome što su obojica sve do smrti služili istom Gospodinu. Unatoč različitosti, bili su slični jedan drugom u patnji smrti za Krista. Također je naglasio kako su nam ova dva apostola primjer da susret s Kristom mijenja čovjeka, te da ako smo i sami susreli Krista ne možemo ostati isti. Zato se trebamo preispitati, vođeni primjerom ova dva kršćanska velikana, čuvamo li poruku Evanđelja i prenosimo li je i riječju i djelom.

Kakvi smo potrebni u Crkvi?

U nastavku homilije preč. Zmajić osvrnuo se na naš život u Crkvi:

Crkva je zajednica osoba. Ona obuhvaća različite ljude, kulture i djelatnosti. Mi u ispovijesti vjere ispovijedamo i vjerujemo da je ona jedna, sveta, katolička i apostolska. Ona treba ljude koji stoje za vjernost Kristu i njegovoj poruci. Ona treba pokretljivost i vizionare da bi opstala među ljudima na zemlji. Unatoč različitosti njenih članova, njeno jedinstvo utvrđuje Krist, zato je divno pripadati takvoj Crkvi. Kao Crkva ne stojim sam, kao Crkva pastir i stado idu zajedno. Isus Gospodin je naša vrata u život. On nas vodi iz ljudskosti i tjeskobe u svoju slobodu. Ova dva apostola koje danas slavimo podsjećaju na dva principa od kojih Crkva živi: vjernost njezinu početku – Ti si Krist, Sin Boga živoga i odvažnost da se pridobiju ljudi za Krista. Crkva danas treba i vjernost izvoru, ali i spremnost na promjenu. Mi kršćani, povezani sa svojim izvorom, moramo biti spremni na gubitke, na križ. I Crkva je samo tada Crkva, ako je spremna na križ, kazao je propovjednik.

Zaključio je homiliju podsjećajući vjernike da nasljedovanje Krista zahtjeva odricanja, te da svoj poziv na nasljedovanje ne trebamo olako shvatiti.

Župnik domaćin je na kraju svete Mise zahvalio svećenicima što su došli uveličati proslavu crkvenoga goda, kao i okupljenim vjernicima, posebno onima koji su pomogli u organiziranju slavlja, te je sve pozvao u župno dvorište na zakusku i druženje.

Tekst i foto: Ana Hodak

STARA BINGULA (TU) – U ponedjeljak, 29. lipnja 2020., na svetkovinu apostolskih prvaka svetih Petra i Pavla, svečano je proslavljen zaštitnik crkve i zajednice u Staroj Binguli. Stara Bingula je filijalna zajednica župe Sveta Ana u Laćarku. Euharistijsko slavlje je predslavio mons. Eduard Španović, dekan srijemskomitrovačkog dekanata, u zajedništvu s domaćim župnikom vlč. Ivicom Zrno.

Euharistijskom slavlju je nazočio g. Milan Kuzminac, bogoslov iz župe Sveta Ana iz Laćarka, kandidat reda benediktinaca – najstarijeg katoličkog monaškog reda.

U prigodnoj homiliji, mons. Eduard Španović je progovorio o liku i djelu svetog Petra, apostola.

Promatrajući lik svetog Petra apostola, uviđamo da Gospodin ne izabire najbolje, nego one koji se žele staviti u Njegovu službu. Ne treba On onoga koji je savršen, već onoga koji Ga je spreman slijediti. Mi danas promatramo svetački lik svetog Petra apostola i govorimo o svetačkoj slavi. Činimo to s punim pravom. Ali u isto vrijeme trebamo biti svijesni da je sveti Petar rastao u svom pozivu i nasljedovanju Isusa Krista. Prije susreta s Isusom bio je nagle naravi, čovjek koji je brzao u zaključcima i postupcima. I upravo susret s Isusom Kristom mijenja njega i njegov život, čini ga pravim i istinskim svjedokom za Gospodina. Danas ga promatramo kao onoga koji je položio svoj život za Isusa Krista, ali sjetimo se da se on uplašio sluškinje i u jednom trenutku straha zatajio da Isusa poznaje. Stoga si posvijestimo da samo iskreni i istinski susret sa Gospodinom iz dubine mijenja naše živote i čini nas hrabrim i odvažnim svjedocima za Isusa Krista. Prije i poslije susreta Petar nije isti čovjek.

Na koncu euharistijskog slavlja, sve okupljene pozdravio je domaći župnik, vlč. Ivica Zrno. Pozdravljajući sve okupljene, podsjetio je na jednu veoma važnu obljetnicu za zajednicu vjernika u staroj Binguli. Naime prije točno 10 godina (2010.) dovršena je gradnja crkve u Staroj Binguli, te je posvećena i stavljena pod zaštitu svetog Petra, apostola. Stoga je za sve žitelje Stare Bingule ovo veoma važan dan i veoma važna obljetnica.

Radosni susret koji je započeo Euharistijom, nastavljen je nakon euharistijskoga slavlja u dvorištu crkve.

Tekst: Ivica Zrno

Foto: Mario Molnar