PROSLAVA JUBILEJA ŽUPNE CRKVE U ŠIDU

30. listopad 2012.

80_godine_crkve_u_idu_pf2
ŠID (TU) - U subotu 20. listopada, u Šidu je proslavljen jubilej, 80 godina od izgradnje župne crkve „Presveto srce Isusovo“. Svečanost je započela svetom misom koju je predvodio srijemski biskup mons. Đuro Gašparović.

ŠID (TU) - U subotu 20. listopada, u Šidu je proslavljen jubilej, 80 godina od izgradnje župne crkve „Presveto srce Isusovo“. Svečanost je započela svetom misom koju je predvodio srijemski biskup mons. Đuro Gašparović uz nazočnost vlč. Nikice Bošnjakovića, župnika u Šidu, vlč. Zdravka Čabrajca, župnika u Sotu, vlč. Marka Kljajića, župnika u Surčinu i Novom Beogradu, grkokatoličkog svećenika u Bačincima vlč. Darka Raca, vlč. Ivice Živkovića, župnika u Hrtkovcima.

Na svetoj misi 18 krizmanika župe Šid i filijala Vašice i Batrovaca primili su sakrament svete potvrde. Ovom prigodom, pozdravljajući sve nazočne srijemski biskup je istakao: „Nastavimo ovu zgradu uljepšavati, ali i ispunjavati svojom prisutnošću.U ovoj živoj crkvi danas je podijeljivanje sakramenta svete potvrde, koja je sakrament kršćanskoga rasta i duhovnoga dozivanja. Živite zajedničkom vjerom uvijek kada ste skupa morate seprepoznati dragi krizmanici i vjernici, kao djeca božja.“  Nakon svete mise, vlč. Bošnjaković darovao je biskupu sliku „Presvetog srca Isusova“, koju je za ovu prigodu naslikao šidski umjetnik Ivan Grozdanovski, a potom je svečanost nastavljena u dvorištu župne kuće.

80_godine_crkve_u_idu_pf2

Priređen je bogat kulturno umjetnički program, a učešće su uzeli predstavnici Kulturno umjetničkih društava iz Šida: KUD „Jednota“ Šid, KPD „Đura Kiš“ Šid, SKUD „Sveti Sava“ Šid i naravno HKD „Šid“ i nezaobilazni tamburaški orkestar kao i solista Milan Kordić. Svečanosti su nazočili velik broj gostiju iz Šida, Slavonskog Broda, Vinkovaca, Nijemaca kao i iz ostalih gradova Srbije i Republike Hrvatske, a pored ostalih uvaženih gostiju svečanosti je nazočila i gospođa Valentina Šarčević ispred Hrvatskog veleposlanstva u Beogradu i Mato Groznica ispred HNV-a: „Ovdje u Šidu je jedan od najzrelijih primjera neke vrste renesanse hrvatskog naroda u Vojvodini. Šid je jedan svijetli primjer da gdje god je ostao značjaniji broj Hrvata, može se organizirati rad, da li u okviru kulturnog društva, da li u okviru župne zajednice. Jubilej je svakako vrijedan svake pažnje i ovom prilikom čestitam svima koji su sudjelovali u ovome, a u ime Hrvatskog nacionalnog vijeća, podržavamo svaku vrstu ovakvih i sličnih manifestacija, budući da smo svijesni da je jedan od značajnih segmenata očuvanja identiteta hrvatskog naroda, da radimo skupa“, izjavio je Mato Groznica, vijećnik HNV-a i pomoćnik pokrajinskog tajnika za obrazovanje.

80_godine_crkve_u_idu_pf1

A druženje je nastavljeno i posle bogatog kulturno umjetničkog programa uz poseban ugođaj i specijalitet pripravljen za ovu priliku, pečeneg vola na ražnju i razne ostale slastice, koje su župljani u suradnji sa vlč. Bošnjaković spremili kako bi počastili goste i dali svoj doprinos u obilježavanju ovog značajnog jubileja.

Suzana Darabašić