PREMINUO JE VLČ. NIKO KRALJEVIĆ

5-7_nikola_kraljevic_1

PETROVARADIN, 6. srpnja 2011. – Vlč. Niko Kraljević, župnik u miru, iznenada je preminuo na svetkovinu Srca Isusova u petak 1. srpnja u Novom Sadu u 60. godini života i 33. godini svećeništva.

Rođen je 2. srpnja 1951. u Blaževcu kod Gradačca (BiH). Za svećenika je zaređen 24. rujna 1978. u Gunji, a nakon ređenja četiri godine vrši službu duhovnog pomoćnika u Babinoj Gredi, Nijemcima, Velikoj Kopanici i Drenovcima. Bio je upravitelj župe Petlovac kroz pet godina. Kao župnik djelovao je dvije godine u Levanjskoj Varoši, a u teškim ratnim zbivanjima u Hrtkovcima do 2002. godine. Zbog zdravstvenih poteškoća kroz šest godina pastoralno pomaže kao župni vikar u Petrovaradinu 3 i kao župni upravitelj u Beočinu i Čereviću, te u Đakovu i Breznici Đakovačkoj kao dušobrižnik staračkog doma.

.Kraljevi_Nikola__2000._god

Sprovodni obredi održani su u Gunji u srijedu, 6. srpnja. Pokojnikovo tijelo od 12 sati bilo je izloženo u župnoj crkvi Svetog Jakova, apostola, u Gunji. U 15 sati misu zadušnicu predvodio je mons. Đuro Gašparović, srijemski biskup u koncelebraciji s mons. Đurom Hranićem, pomoćnim biskupom đakovačko osječkim, dekanima, svećenicima i redovnicima iz Đakovačko-osječke nadbiskupije, Srijemske biskupije i drugih biskupija uz sudjelovanje časnih sestara redovnica i vjernika laika iz župe Gunja i drugih župa, posebno ex-hrtkovčana iz Kule i vjernika iz Hrtkovaca u Srijemu. Ukopne obrede u crkvi i na groblju Plitine u Gunji vodio je dekan i župnik preč. Marko Đidara.

Na misnom slavlju je u homiliji biskup Gašparović rekao da je ovo čas kad vjernike Crkva poziva da svoju misao okrenu prema svećeniku Niki, prema njegovu proteklom životu kojega će se svaki od nazočnih sada za trenutak prisjetiti, onoliko koliko zna i koliko se sjeća posebno u susretima s njime. "Ponajprije, nastavio je biskup, Crkva nas ovoga trenutka rastanka, u svjetlu vjere u uskrsnuće, ne poziva da trpimo u žalosti za gubitkom dragoga nam člana Crkve, svećenika Nike. Naprotiv, Crkva nam želi pomoći da u Kristu umrlom i uskrsnulom nađemo odgovor na tolika pitanja koja nas muče i koja sebi sada postavljamo pred otajstvom smrti svećenika Nike." Predvoditelj misnog slavlja je kratko predstavio službe koje je vlč. Niko vršio riječima: "Strah je, vjerujem, u jednom trenutku pokucao na vrata Nikina srca. Niko je na svetkovinu Srca Isusova 1. srpnja ove godine naredio vjeri da otvori vrata srca i što se dogodilo? Na pragu je bio Bog života koji je vječan; Bog ljubavi, koji nikad ne prestaje darivati se. Niko je prihvatio žuđenoga gosta i započeo s njim vječni blagdan ponavljajući utješne riječi Kristove: “Oče, htio bih da i oni koje si mi dao budu gdje sam ja” (Iv. 17,24). A Nebeski Otac je Kristu dao svećenika Niku, koji se rodio 2. srpnja 1951. godine u Blaževcu kod Gradačca i BiH, a za svećenika je zaređen 24. rujna 1978. godine ovdje u Gunji. Nakon ređenja četiri godine vrši službu duhovnog pomoćnika u Babinoj Gredi, Nijemcima, Velikoj Kopanici i Drenovcima. Bio je upravitelj župe Petlovac kroz pet godina. Kao župnik djeluje u Levanjskoj Varoši i Hrtkovcima do 2002. godine. Zbog zdravstvenih poteškoća kroz šest godina pastoralno pomaže u Petrovaradinu 3 kao župni vikar, u Beočinu, Čereviću kao upravitelj župa, a u Đakovu i Breznici Đakovačkoj kao dušobrižnik staračkog doma." Biskup je naglasio da je svećenik Niko i u svojim slabostima živio sigurnost Kristova poziva: Tko jede moje tijelo i prije moju krv ima život vječni i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. On je posvećivao druge po svećeništvu. "I sada govori: Ja vjerujem, uskrsnut ću! Ovo moje tijelo vidjet će Spasitelja", spominje predvoditelj misnoga slavlja.

"Danas, makar je ovo oproštaj, danas je uskrsnuće. Danas je dan utješne nade, vedrog pogleda u Krista, najdužeg odmora. Zašto? Zato što otajstvo Krista raspetoga i uskrsnuloga obasjava svjetlošću smrt svećenika Nike. Niko i sada propovijeda, obogaćuje nas slušatelje jer se sjećamo njegovih propovjedi, potiče nas i uznemiruje. Rado je propovijedao Božju riječ i u zdravlju i u bolesti. On se sada zaista s Kristom susreće. A mi molimo Gospodina da mu bude milostiv i da ga primi u svoj mir." zaključio je biskup Gašparović.

Tomislav Mađarević