POČETAK ŠKOLSKE I VJERONAUČNE GODINE U SRIJEMSKOJ MITROVICI

09. rujan 2013.

Srijemska_Mitrovica_pocetak_skolske_godine_2013-2014_foto4      SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U nedjelju, 8. rujna 2013. godine u Srijemskoj Mitrovici u katedrali, svetom misom u 9,30 sati, svečano je proslavljen početak nove školske i vjeronaučne godine. U toj prigodi upriličen je zaziv Duha Svetoga na školsku djecu, koja su primila poseban Božji blagoslov kako bi nova školska 2013./2014. bila za djecu uspješna i od Boga blagoslovljena. Pjevajući himan Duhu Svetom župljani su izrazili svoju otvorenost Bogu i nebeskim darovima kojima sve obasipa, te svoj stav da je za kvalitetan vjernički život potrebno i vjere i pameti.

Srijemska_Mitrovica_pocetak_skolske_godine_2013-2014_foto1

Svetu Misu u katedrali predvodio je župnik u Srijemskoj Mitrovici i Generalni vikar mons. Eduard Španović uz koncelebraciju vlč. Maria Paradžika, župnika u Laćarku i pastoralnog suradnika u Srijemskoj Mitrovici. U prigodnoj homiliji mons. Španović naglasio je da je i školski i župni vjeronauk jednako važan, te da jedan bez drugoga nisu potpuni jer je župni vjeronauk konkretizacija školskog, te da je dobra, mudra i spasonosna odluka roditelja što svojoj djeci omogućavaju učenje o Bogu, širenju Njegove riječi i kršćanske ljubavi.

Srijemska_Mitrovica_pocetak_skolske_godine_2013-2014_foto2

Nakon homilije učenici su u prikaznoj procesiji prinijeli svoje darove Bogu: Bibliju, školske torbe i pribor, loptu i vjeronaučne udžbenike, u želji i molitvi da Bog po tim darovima svakom učeniku podari radost napredovanja u vjeri i znanju. Nakon zaziva Duha svetoga, oko stotinu učenika osnovne i srednje škole primilo je pojedinačni blagoslov. Tom prigodom blagoslovljene su i školske torbe, školski pribor i sve ono što je potrebno za uspješni početak nove 2013./2014. školske i vjeronaučne godine.

Srijemska_Mitrovica_pocetak_skolske_godine_2013-2014_foto3

Svečano misno slavlje svojim lijepim pjevanjem pratio je mješoviti župni zbor „Sveta Cecilija“.

Srijemska_Mitrovica_pocetak_skolske_godine_2013-2014_foto4

Nakon Mise djeca su se u župnom dvorištu zadržala u druženju sa svećenicima i vjeroučiteljicama.

Školski vjeronauk održava se u svim osnovnim i srednjim školama u Srijemskoj Mitrovici, dok se župna kateheza za sve razrede održava u župnoj dvorani i župnim prostorijama.

Mario Paradžik