PAPA FRANJO IMENOVAO NOVOG DRŽAVNOG TAJNIKA

01. rujan 2013.

VATIKAN (IKA/TU) - Papa Franjo je imenovao nadbiskupa Pietra Parolina, za novoga državnog tajnika koji će na tu dužnost stupiti 15. listopada.

VATIKAN (IKA/TU) - Sveti Otac je, sukladno kan. 354. Zakonika kanonskoga prava, prihvatio ostavku kardinala Tarcisia Bertonea, Državnoga tajnika. Papa je od kardinala Bertonea zatražio da ostane na dosadašnjoj dužnosti do dolaska novoga Državnoga tajnika, sa svim ovlastima. Papa Franjo je istodobno imenovao nadbiskupa Pietra Parolina (58), apostolskog nuncija u Venezueli, za novoga državnog tajnika, koji će na tu dužnost stupiti 15. listopada. U ovoj prigodi, Papa je u Domu Sv. Marte, u posebnu audijenciju 31. kolovoza primio više dužnosnike Državnoga tajništva na čelu s kardinalom Tarcisijem Bertoneom. Papa je visoke dužnosnike primio kako bi kardinalu Bertoneu javno zahvalio za njegovo velikodušno i vjerno služenje Svetoj Stolici, te nazočnima predstavio novoga državnoga tajnika, izvijestio je Radio Vatikan.
      Nakon imenovanja nadbiskup je Parolin u izjavi očitovao "duboku i srdačnu zahvalnost" Papi na "nezasluženom povjerenju" koje ima u njega, potvrđujući mu "obnovljenu volju i posvemašnju raspoloživost za suradnju s njim i pod njegovim vodstvom za veću slavu Božju, dobrobit Svete Crkve te napredak i mir čovječanstva, da nađe razloge za život i nadu".
      S tremom, ali i s povjerenjem i vedrinom, ulazim u ovu novu službu Evanđelju, Crkvi i papi Franji, spreman – kako je on od samog početka tražio – hoditi, graditi-izgrađivati i svjedočiti. Neka nam Gospa podari hrabrost hoditi u nazočnosti Gospodinovoj, s križem Gospodnjim; izgrađivati Crkvu na krvi Gospodnjoj, koju je prolio na Križu; i svjedočiti jedinu slavu, Raspetoga Isusa. I tako će Crkva ići naprijed. A, kako se veli u Venezueli: "Neka vas Bog blagoslovi!" – zaključio je novoimenovni državni tajnik, a prenosi Radio Vatikan.

IKA