OMAŽ STVARALAŠTVA ANE I. ŽARKOV U ZEMUNU

23. lipanj 2014.

ZEMUN (TU)21.06.2014. - Nakon večernje svete mise, u dvorani župnog ureda u Zemunu održano je književno veče. Naime, na inicijativu velečasnog Joze Duspare, a u organizaciji Književnog Kluba „Ivo Andrić“ u Zemunu, upriličen je ovaj događaj u znak sjećanja na nedavno preminulu pjesnikinju i slikarku, a svima dobro poznatu župljanku crkve „Uzensenja Blažene Djevice Marije“, Anu Žarkov. Voditeljica programa Darinka Marković, ukratko je na samom početku nakon uvodne riječi izložila biografiju ove umjetnice. Ana I Žarkov rođena je u selu Zaruđe, Vareš, BiH. Budući da je odrastala u mnogobrojnoj obitelji Marije i Ivana Kristića, brzo je sazrela, u školi se isticala ljepim pisanjem i crtanjem, a volela je i ručne radove. Osnovnu školu završila je u Varešu, učiteljsku školu u Sarajevu, a Pedagošku akademiju u Beogradu. Kratko je službovala u Bosni, zatim u Melnecima u Banatu, a potom u Zemunu gdje je i penzionisana. Ova prijatna, skromna pjesnikinja i slikarka imala je dvije samostalne izložbe i više kolektivnih izložbi odevnih heklanih unikatnih autorskih predmeta.
Što se samog programa tiče, nakon uvodne riječi velečasnog Joze, o Ani su, sa puno emocija, govorili Darinka Marković, Mirjana Novokmet, Jasmina Filipović, Cvijeta Jurišević i prof. Milovan Krznarić. Svi stihovi pročitanih pjesama iz jedne od tri Anine knige („Snoviđenja“, „Opet dodirujem sreću“ i „Kazivanja slikom i rečju“),  bili su propraćeni muzičkim temama na klaviru koje je izveo maestro Miroslav Ćosović. To je zasigurno doprinjelo svečanosti i mističnosti ugođaja cjeleokupne večeri, što je i bivalo nagrađeno pljeskom od strane publike.  Na samom kraju programa, završnu riječ prisutnima uputili su  predstavnik Kluba „Ivo Andrić“, Slobodan Đurović (urednik), i velesni Jozo (Zemunski dekan) koji je pozvao da se druženje nastavi u crkvenom dvorištu uz osvježenje. Kako je ovo književno veče imalo i humanitarni karakter, uz sumiranje utisaka i živ razgovor, prisutni su kupovali knjige i slike umjetnice Ane Žarkov, te tako dali svoj skromni doprinos kada je u pitanju pomoć ugroženima od poplava i klizišta u Republici Srbiji. Jedno je sigurno, i umjetnici koji su učestvovali u programu i publika otišli su svojim domovima duhovno bogatiji za jedno veoma ugodno iskustvo.
Danijela Lukinović