PROSLAVA SVETKOVINE SVETOGA DIMITRIJA, ĐAKONA I MUČENIKA U SRIJEMSKOJ MITROVICI

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Na blagdan zaštitnika Srijemske biskupije, 26. listopada 2021., srijemski biskup msgr. Đuro Gašprović proslavio je dvadeset i pet godina biskupstva

DUHOVNA OBNOVA U GODINI SVETOG JOSIPA I BLAGOSLOV DESET KIPOVA SVETOG JOSIPA NA MISIJSKU NEDJELJU

SOT (TU) – Župe kojima upravlja vlč. Nikica Bošnjaković na poseban način ubilježile su godinu posvećenu zaručniku BDM

LISTOPADSKA DUHOVNA OBNOVA ZA SVEĆENIKE SRIJEMSKE BISKUPIJE

PETROVARADIN (TU) – Na poziv preč. Berislava Petrovića, povjerenika za trajnu duhovnu formaciju svećenika Srijemske biskupije, a u organizaciji Biskupskog Ordinarijata Srijemske biskupije, organizirana je rujanska duhovna obnova za svećenike Srijemske biskupije.

MOLITVENA INICIJATIVA „MILIJUN DJECE MOLI ZAJEDNO ZA JEDINSTVO I MIR“ U SRIJEMSKOJ MITROVICI

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Molitvenoj inicijativi Milijun djece moli zajedno za jedinstvo i mir priključila se ove godine i župa Sveti Dimitrije, đakon i mučenik u Srijemskoj Mitrovici. Za djecu osnovnoškolskog uzrasta organizirano je moljenje krunice, kako bi se i ovom molitvom ujedinili sa svom djecom koja mole na istu nakanu.

NEDJELJA ZAHVALNICA U SRIJEMSKOJ MITROVICI

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – U nedjelju 17. listopada 2021., svečanim euharistijskim slavljem u 9.30 sati, župljani župe Sveti Dimitrije, đakon i mučenik proslavili su Nedjelju zahvalnicu. Euharistijesko slavlje slavio je župnik mons. Eduard Španović. Iako je Srijemska Mitrovica grad, veliki dio župljana još uvijek ima svoje vrtove u kojima redovito uzgaja plodove zemlje kojima se hrane tijekom godine. Želja i nakana je bila i ovim euharistijskim slavljem iskazati Bogu zahvalnost za sve što su primili iz Njegove očinske ruke.

OBRAĆANJE NOVOIZABRANOG SRIJEMSKOG BISKUPA KOADJUTORA MONS. FABIJANA SVALINE

11. listopad 2021.

ZAGREB (IKA) – Govor mons. Fabijana Svaline na svečanoj objavi njegova imenovanja srijemskim biskupom koadjutorom u četvrtak 7. listopada 2021. u središtu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu.

Preuzvišeni apostolski nunciju u Republici Hrvatskoj mons. Lingua, uzoriti gospodine kardinale Josipe Bozaniću, potpredsjedniče HBK, preuzvišeni nadbiskupe Đuro i nadbiskupe u miru Marine, preuzvišeni nadbiskupe koadjutore Mate, poštovani generalni tajniče Hrvatske biskupske konferencije dr. Novače, poštovani ravnatelju Hrvatske inozemne pastve preč. Tomislave Markiću, poštovani ekonome don Šime Šindijo, poštovani vlč. Zdenko Perijo, vlč. Josipe Dominkoviću i vlč. Josipe Ivešiću, cijenjeni moji prvi suradnici Suzana i Siniša, poštovani djelatnici ustanova i ureda Hrvatske biskupske konferencije, dragi članovi obitelji, od srca vas pozdravljam!

Ovo imenovanje, za biskupa koadjutora u Srijemskoj biskupiji u Republici Srbiji, za mene je veliko iznenađenje. Ovih dana, u dubini srca osjetio sam kako moje mladomisničko geslo (iz Psalma 37,5): „Prepusti Gospodinu putove svoje (i on će sve voditi)“ dobiva jedan novi, dublji smisao.

Pouzdati se u Gospodina, činiti dobro – za Crkvu, sav narod Božji i sve ljude – ponizno se preispitivati jesu li moji planovi i djela usklađeni s Božjom voljom, te u konačnici prepustiti sve Bogu znači priznati da Ga trebam, da sve ovisi o Njemu.

Preda mnom su sada novi izazovi. Povjerenu mi službu koju ću u zajedništvu s mons. Đurom Gašparovićem, biskupom srijemskim, služiti na dobro Katoličke Crkve i povjerene nam vjerničke zajednice u Srijemu vršit ću ponizna srca i u bratskom zajedništvu s drugim biskupima moje drage Đakovačko-osječke metropolije kao i s biskupima Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda.

Dulje vrijeme poznajem mons. Đuru Gašparovića, srijemskog biskupa. Poznajem svećenike kao i prilike u Srijemskoj biskupiji, drevne i slavne prošlosti, a od 2008. godine ponovno osamostaljene, ali uvijek vjerne Crkvi katoličkoj i Svetome Ocu.

Iskrena srca, u duhu otvorenosti za suradnju i dijalog, vjerujem da ćemo s povjerenjem u Gospodina, uz zagovor sv. Dimitrija, đakona i mučenika, zaštitnika ove biskupije, sv. Anastazije, djevice i mučenice, i brojnih drugih slavnih sirmijskih mučenika, zajedničkim snagama nastojati znati odgovoriti potrebama Crkve u Srijemu u većinski sestrinskoj pravoslavnoj zajednici u Republici Srbiji.

U službama koje sam na svom dosadašnjem putu vršio uvijek sam nailazio na dobre ljude, vrijedne i pouzdane suradnike, svećenike i laike. Sve ono dobro što postoji plod je zajedničke suradnje. Neka tako bude i ubuduće.

Zahvalan sam Bogu za dar života, po roditeljima Luci i Mirku, koji su mene i moju braću odgajali u vjeri i vjernosti Bogu i Crkvi.

Duboko sam zahvalan Svetom Ocu za povjerenu mi službu, te ga molim za apostolski blagoslov za sebe i vjerničku zajednicu u Srijemu. Hvala apostolskim nuncijima u Zagrebu i Beogradu.

Na poseban način, srdačno želim reći hvala za prošlu, sadašnju i buduću bratsku i očinsku podršku nadbiskupima Đuri i Marinu.

Poštovani i dragi svi, molite za mene, da s pouzdanjem u Gospodina, ovu službu vršim vjerno, s ljubavlju i otvorenoga srca prema svim ljudima i neka sve nas prati zagovor nebeske Majke Marije Kraljice krunice čiji spomendan danas slavimo.

Izvor: ika.hkm.hr

Fotografija: Ivan Ojdanić