NEDJELJA CARITASA I SVJETSKI DAN SIROMAŠNIH 2018. U SRIJEMSKOJ MITROVICI

21. studeni 2018.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - Nedjeljno prijepodne, 18. studenoga 2018., slavljeno je u svečanom ozračju proslave Nedjelje Caritasa i Svjetskog dana siromašnih 2018. Euharistijsko slavlje u župnoj crkvi svetog Dimitrija, đakona i mučenika, u Srijemskoj Mitrovici predslavio je župnik, mons. Eduard Španović. Uz župljane koji se redovito okupljaju na nedjeljnim euharistijskim slavljima, ove nedjelje sudjelovali su djelatnici i korisnici župskog Caritasa „Sv. Anastazija“, djelatnici i korisnici nedavno otvorenog dnevnog boravka za osobe s invaliditetom „Sveta Tereza“ iz Srijemske Mitrovice, te korisnici kućne njege i pomoći u kući, na čelu s voditeljicom Kristinom Dragišić, te volonterima koji se tijekom cijele godine stavljaju na raspolaganje i pomoć.

Svečano euharistijsko slavlje uzveličao je svojim pjevanjem zbor mladih župe „Sveti Dimitrije“, predvođen sestrom Cecilijom Tomkić.

U prigodnoj homiliji, mons. Španović je podsjetio kako je siromaštvo činjenica i stanje kojim smo okruženi, te kako bismo trebali imati otvorene oči i uši za potrebe ljudi među kojima živimo. Nitko nije previše bogat da ne bi mogao primiti i nitko nije previše siromašan da ne bi mogao nešto darovati, poručio je mons. Španović.

Nakon euharistijskog slavlja druženje je nastavljeno u prostorijama župe, gdje su vjernici mogli susresti, vidjeti i upoznati korisnike župnog Caritasa „Sv. Anastazija“, dnevnog boravka za osobe s invaliditetom, te kućne njege i pomoći u kući. To je, također bila prilika za pogledati i malu izložbu ručnih radova, tematski vezanih uz ovu nedjelju, a koje su izradili mladi volonteri župskog Caritasa, predvođenih s. Anetom Raič.

U duhu Nedjelje Caritasa i Svjetskog dana siromašnih 2018., ostvarene su i dvije vrijedne suradnje. Prva se odnosi na Poljski Caritas Przemyšl i Fondaciju „Sv. Ciril i Metod“. S njima je dogovoren zajednički projekt pomoći korisnicima župnog Caritasa „Sv. Anastazija“ na području higijenskih potrepština, te hrane i odjeće za djecu. Ova humanitarna pomoć namijenjena je korisnicima Caritasa koji su u najvećoj potrebi. Druga suradnja ostvarena je s Caritasom Dubrovačke biskupije. Oni su odvojili desetak antidekubitalnih madraca za potrebe korisnika kućne njege i pomoći, kojima je potrebna palijativna skrb. Obje pomoći bi trebali pristići još ovoga mjeseca

Ivica Zrno