KRIŽNI PUT MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE NA TEKIJAMA

12. ožujak 2018.

TEKIJE (TU) - Ured za mlade Srijemske biskupije organizirao je prvi križni put za mlade u želji da se kroz korizmeno vrijeme s mladima dublje doživi Isusov život na putu do Uskrsnuća  razmatrajući ga kroz postaje križnog puta..

U pripravi ovog događaja svim župama su poslati plakati i dopisi kojima su pozivani župnici da potaknu i podrže mlade svojih župa na sudjelovanje na susretu u ovo korizmeno vrijeme. Križni put je najprije bio predviđen za subotu 3. ožujka 2018.godine, ali zbog loših vremenskih prilika je odgođen i održan je u subotu 10. ožujka 2018. u Biskupijskom Svetištu Gospe Tekijske u Petrovaradinu.

Mladi su u jutarnjim satima toga dana pristigli na mjesto susreta u velikom broju iz pojedinih župa. Program je započeo u crkvi Svetišta pozdravom povjerenika za mlade velečasnog Dušana Milekić i predstavljanjem programa susreta te zajedničkom molitvom. Nakon molitve su se svi mladi uputili prema postajama križnoga puta koje se nalaze u prostoru Svetištu Gospe Tekijske. Prigodnim tekstom uz svaku postaju križnog puta promišljali su o Isusovom križu i trpljenju koje  je vrlo blisko svakom čovjeku. Pobožnost križnoga puta završila je zaključnom molitvom uz Gospinu špilju i s molitvom njezina zagovora za vjeru mladih.

Nakon toga mladi su se uputili okolnim putevima kroz mjesto Petrovaradin do crkve Svetoga Jurja koja je na drugoj strani toga mjesta i privremena rezidencija srijemskog biskupa mons. Đure Gašparovića. Putem su mladi zastajali uz svaki križ koji je postavljen na tom putu i svoje molitve uputili Gospodinu za svu stradalu mladost u ratu, nepogodama, samoubojstvima ili u bilo kojim drugim nedaćama života gdje djeca i mladi stradavaju. U nastavku hoda mladi su došli i do crkve Svetoga Roka. S kratkim predahom tu su se zajednički pomolili za zdravlje oboljele djece kako u njihovim obiteljima, tako i u župama, svojem mjestu i diljem svijeta. Uz zahvalu Gospodinu što su i sami možda neke bolesti izdržali i nastavili sa novom snagom kroz život. Mladi su hod nastavili kroz manje prometne ulice Petrovaradina. Više nego prijatan sunčan dan je bio veliki blagoslov da taj prigodni hod bude ugodan i usprkos fizičkom naporu.

Dolaskom do crkve Svetoga Jurja, mladi su se okrijepili pecivom, čajem, sokom i kratko predahnuli. Zatim je prema predviđenom programu mlade u crkvi okupio prigodni nagovor i promišljanje povjerenika za mlade vlč. Milekića pod geslom susreta „Hoće li tko za mnom neka se odrekne samoga sebe, uzme svoj križ i pođe za mnom“ kao i o smislu Isusova križa za svakoga od njih.  Po završetku razmatranju bilo je prigodno klanjanje pred Presvetim pred kojim su mladi iznosili osobne nakane, molitve, zahvale a sve je završilo blagopslovom s Presvetim. Nakon blagoslova povjerenik Milekić je potaknuo mlade da budu nova snaga u svojim župama čime je i ovaj susret priveden kraju, poslije čega su se mladi još zaputili u obilazak Petrovaradinske tvrđave i prema  mogućnostima i vremenu kasnije uputili svojim župama, s nadom da su ponijeli sa sobom još jedno duhovno iskustvo koje će biti poticaj istinske proslave Uskrsa i za neka nova druženja, susrete i pobožnosti.

Dušan Milekić