KRIZMA U ŽUPI IRIG

21. rujan 2016.

IRIG (TU) - Dvadeset i peta nedjelja, 18. rujna je posebno svečana u tri mjesta ove župe: u Irigu zajedno s Vrdničanima (Esti Mulai, Ivan Duhonj, Katarina Patrik - Renata Ivić, Darijo Mašić, Kristina Tot), u Šatrincima (Igor Birinji, Laura Birinji, Boris Birinji, Mihaela Gemeri, Oskar Sabo, Ivana Birinji, Norbert Sloboda, Eleonora Sloboda) i Dobrodolu (Atila Repaš, Tanja Buzaš, Andrea i Julija Magoš, Erik Putica) su primili po rukama mons. Đure Gašparovića, srijemskog biskupa sakramenat svete Potvrde. Crkve ispunjene velikim brojem vjernika, pozdravom i župnika Blaža Zmaića: Duh Sveti nije potreban samo ovim mladima, koji ipak radosni strepe pred svojom budućnošću. Taj Duh je potreban svima nama u ovoj zajednici: ili smo se umorili, posustali podijeljeni, udaljili tražeći radost i na drugim mjestima (Irig). Ovim danom preko ovogodišnjih krizmenika želimo Crkvu pomladiti. Iako su nemirni, nestalni ali su dobri. U Šatrincima je uvijek najljepše kad se nešto slavi, jer svi slave. Neka to bude i danas (Šatrinci). Neka današnji dan bude veliki početak i snaga Duha. Toga Duha smo potrebni svi mi. Neka taj Duh siđe u ovaj dan a nas ponese dalje u slijedeću godinu kada ćemo slaviti 200 godina župe Irig (Dobrodol).  Zanosnom radošću u uređenim i obnovljenim crkvama odzvanjala je pjesma, molitva, zadovoljstvo i obveza porukom biskupa svim nazočnim: Dragi krizmenici, a i dragi vjernici! Živite zajedništvo vjere svaki put kad se okupljate, osobito kod slavljenja svete mise. Aktivno i velikodušno sudjelujte u životu ove župe, posvećujte svoje obitelji po Duhu Svetom koji vam je dan. Nastavite živjeti pravim kršćanskim životom i ubuduće, i u školi  u zajednici vjernika u svakom trenutku i na svakom mjestu gdje ste prisutni. Nemojte zastati na tom putu rasta. Sada možemo razmisliti o Isusovoj riječi da položimo račun kako smo upravljali svojim životom, zaključio je biskup. Krizmenici u sva tri mjesta sa različitim programom obagatili svete mise: čitanjem svetopisamskih tekstova (posebno u Irigu gdje su Događaj Duhova iz Djela Apostolskih sami krizmenici parafrazirali (pretočili) tekst na svoj način. U drugim mjestima su imali Zazive sa gorućim svijećama-Zaziv Duha Svetoga (prije primanja sakramenta)-zahvalna molitva za dar Duha (nakon primanja sakramenta), a u molitvi vjernika su svugdje sudjelovali: otac-majka-kum-krizmenik-župljanin. Nakon svetih misa i primanjem sakramenta sv.Potvrde slavljeno je u obiteljima. Ovim događajem svim vjernicima u svim mjestima je župnik nagovijestio proslavu 200 godina župe Irig za narednu godinu.

ff