KORIZMENA DUHOVNA OBNOVA U SOTU

02. travanj 2019.

SOT (TU) - U sotskoj dvorani je u nedjelju, 31. ožujka, u 16 sati održana duhovna obnova za sve vjernike župa kojima upravlja vlč. Nikica Bošnjaković

Obnovu je predvodio vlč. Miro Tomas župnik u Levaljskoj Varoši u Republici Hrvatskoj i duhovnik Pokreta Božjeg milosrđa.

Vjera je povjerenje u Boga

Velečasni Tomas je u prvom dijelu obnove održao predavanje o veličini Božje ljubavi izraženoj u križu. Tijekom predavanja je vjernicima više puta naglasio da vjera nije samo znanje o Bogu i vjerskim istinama, nego je ona povjerenje u Boga koje je potrebno da bi on mogao djelovati u našem životu. Podsjetio je vjernike da moliti treba s pouzdanjem, jer Isus s križa širi ruke i zove k sebi svakog čovjeka. Također je naglasio da Isus razumije život na zemlji i sve njegove teškoće te da želi sudjelovati u našim životima, ali ga mi trebamo pozvati i sa sobom voditi gdje god da idemo i što god da radimo.

Kako bi vjernicima što bolje objasnio što je Isus za nas iz ljubavi podnio i kako ga često boli naše ponašanje prema njemu, vlč. Tomas je ispričao viđenja mnogih svetaca poput sv. Faustine, sv. Brigite, sv. Bernardina. Također je svoje predavanje potkrijepio brojnim primjerima i svakodnevnog života vjernika s kojima se susretao, a kojima je Isus pomogao i uslišio molitve kada su promijenili svoj stav i počeli se iskreno pouzdavati u njega. U pauzama predavanja vjernici su pjevali korizmene pjesme.

Sveta misa i klanjanje

Drugi dio duhovne obnova bilo je euharistijsko slavlje u sotskoj župnoj crkvi sv. Katarine, koje je predvodio vlč. Tomas u koncelebraciji sa župnikom domaćinom vlč. Nikicom Bošnjakovićem. Predsjedatelj misnog slavlja je u propovijedi nastavio govoriti o Božjoj ljubavi: „Kad smo u molitvi i u crkvi Isusov se pogled spušta na nas pun suosjećanja. Veseli se svakome po imenu. Pitamo se kako nam se može veseliti kad smo grješni, ali on ne može protiv svoje dobrote i milosrđa. Ljudi su mu zamjerali što se druži s grješnicima, prigovarali su mu što svakoga prihvaća. A on i danas nastavlja tako. I nas prihvaća u svakoj situaciji, i kada smo tužni, i kad nam ništa ne ide.“ Potom je vlč. Tomas skrenuo vjernicima pozornost na postaje križnog puta te ih savjetovao da svaku promatraju kao Isusovu žrtvu za njih osobno, kako bi njihovo povjerenje u Isusa raslo te kako bi sve radili s njim, jer on razumije ljudski život i probleme te u svemu može pomoći ako imamo povjerenja.

Nakon svete mise svi su ostali na kratkom euharistijskom klanjanju da zahvale Bogu na duhovnoj obnovi te zamole snagu i mudrost da sve što su čuli mogu provesti u djelo već ove korizme.

Ana Hodak