BLAGOSLOV I SLUŽBENO OTVORENJE PROSTORIJA BISKUPIJSKOG PASTORALNOG CENTRA SRIJEMSKE BISKUPIJE

PETROVARADIN (TU) – U ponedjeljak, 1. ožujka 2021., u prostorijama Biskupijskog Ordinarijata Srijemske biskupije u Petrovaradinu, službeno su otvoreni uredi Biskupijskog pastoralnog centra (BPC) i Tiskovnog ureda (TU) Srijemske biskupije.

ŽIVOT, LIK I KRJEPOSTI MAJKE MAJKE AMADEJE PAVLOVIĆ

VELIKA ŠTOVATELJICA SVETOG JOSIPA (Listić br. 4)

KORIZEMNA DUHOVNA OBNOVA ZA SVEĆENIKE SRIJEMSKE BISKUPIJE

PETROVARADIN (TU) – U ponedjeljak, 22. veljače 2021., Ured za duhovnu formaciju svećenika Srijemske biskupije, na čelu s preč. Berislavom Petrovićem, organizirao je mjesečnu duhovnu obnovu za svećenike Srijemske biskupije i redovnike koji djeluju na području Srijemske biskupije. Kako je prije nepunih tjedan dana započelo korizmeno vrijeme, ovo je ujedno bila i korizmena duhovna obnova za prezbiterij u Srijemskoj biskupiji.

ČESTITKA MEĐUNARODNE BISKUPSKE KONFERENCIJE SV. ĆIRILA I METODA NOVOIZABRANOM PATRIJARHU SPC PORFIRIJU

BEOGRAD (TU) – Međunarodna biskupska konferencije svetih Ćirila i Metoda uputila je 18. veljače čestitku novoizabranom patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Porfiriju. Čestitku MBK sv. Ćirila i Metoda prenosimo u cijelosti.

UMRLA SESTRA M. BLANDINA (MILKA) TRGOVAC

ZEMUN/ZAGREB (TU) – U dubokoj vjeri u uskrsnuće i život vječni javljamo sestrama Družbe, rodbini, prijateljima i znancima da je u Zemunu, 15. veljače 2021. godine u 21.15, blago u Gospodinu preminula naša draga sestra M. Blandina (Milka) Trgovac.

KORIZEMNA DUHOVNA OBNOVA ZA SVEĆENIKE SRIJEMSKE BISKUPIJE

22. veljača 2021.

Duhovnu obnovu je predvodio fra Danijel Maljur, franjevac koji je trenutno na službi u Subotici.

Duhovna obnova je započela okupljanjem i doručkom do 10.00 sati, a nakon toga je uslijedio službeni dio duhovne obnove koji je započeo molitvom trećeg časa. Nakon molitvenog djela, okupljenim svećenicima se, u ime organizatora, obratio preč. Berislav Petrović, pozdravljajući voditelja duhovne obnove, kao i sve okupljene svećenike sa željom da duhovna obnova bude istinski duhovni korak u korizmenom hodu koji smo započeli na Čistu srijedu.

Predvoditelj duhovne obnove, fra Danijel Maljur pozdravio je okupljene svećenike, te odmah na početku naznačio smjer govora i razvoja izlaganja duhovnih misli. Govor je bio prožet svetopisamskim likovima dvojice apostola, Jude i svetog Petra.

Danas ćemo zajednički razmišljati o našim životima i vjerskom položaju na temelju dvojice apostolskih likova. Vidjet ćemo da se u mnogočemu možemo poistovjetiti i pronaći putokaz za sebe i svoje vjerničko ponašanje.

Uzmimo prvo lik Jude, ali ne zato što je važniji od Petra. Veći razlog tome je polazišna točka od kojega i mi moramo krenuti. Juda je Isusov učenik. Znamo da mu ništa ne nedostaje. Zato se i pojavljuje pitanje što ej razlog njegovoga čina. Svi dobro znamo kako je završio, ali i dalje ostaje pitanje što je razlog njegovoga čina – izdaje. Pokušajmo razmišljati na slijedeći način. Juda, iako je fizički bio blizu Isusu, zapravo nije bio s Njime srcem i dušom. I tu nastaje problem. Tako može biti i s nama svećenicima. Veoma je važno biti u zajedništvu s Gospodinom. Molitva je tu prvi pokazatelj. Ako zakažemo na tom području, moguće je da nam se dogodi Judin scenarij. Kada čita akcija zamjeni molitvu, tu smo u velikoj opasnosti. Vjerujem da se svatko od nas ovdje može prvo preispitati. Svećenik koji radi i gradi u župi sigurno je svećenik kojem je stalo do Crkve i zajednice vjernika. Ali ako nema molitve, ako je oslabila nedostaje ono bitno. Sjetimo se opisa Svetog Pisma koji opisuje konačni Judin otpad – otišao je u tamu. Bez Gospodina je uvijek tama.

Drugi lik je lik svetoga Petra. On nije bio savršen, čak štoviše zatajio je Isusa. Vidimo da je obilježen slabostima. I ovdje se možemo pronaći i na ovome tragu razmišljati o svojem životu. Ali ovdje možemo govoriti o onome što ej veoma pozitivno, a to je traženje Boga i Njegove prisutnosti.

Ima jedna veoma značajna stvar vezana uz svetog Petra. Sjetimo se njegovog nastupa i riječi – ako bude trebalo i umrijeti s Tobom… a kad je Isus uhvaćen i kada su ga upitali je li on Isusov učenik vidimo veliki strah, poricanje koje se ponovilo čak 3 puta. Tako je i s nama kada smo robovi obzira prema ljudima. To je stav – neću činiti i reći ovo da ne bi mislili loše o meni.

Gdje, kod svetog Petra, vidimo taj pomak. To je trenutak njegove spoznaje i iskrenog kajanja za ono što je pogrešno. I gorko zaplaka, kako svjedoči Sveto Pismo. Tek tada je bio slobodan za Gospodina, neke su od misli koje izrekao je fra Danijel Maljur pred okupljenim svećenicima.

Nakon voditeljevog izlaganja, svećenici su imali priliku izreći svoje razmišljanje ili dati opasku na neki od dijelova izlaganja, nakon čega je uslijedila zajednička molitva.

Duhovna obnova je završila bratskim stolom.

Ivica Zrno