HODOČASNICI IZ SRIJEMSKE BISKUPIJE U HRVATSKOJ CRKVI SV. JERONIMA U RIMU

06. listopad 2012.

Crkva_svetog_jeronimaRIM (IKA/TU) - Hrvatska rimska zajednica proslavila je 30. rujna u hrvatskoj crkvi Sv. Jeronima u Rimu zaštitnika hrvatske crkve i Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima. Brojnim hrvatskim vjernicima pridružili su se i hodočasnici iz Srijemske biskupije pod vodstvom generalnog vikara mons. Eduarda Španovića i župnika u Rumi Željka Tovila.

RIM (IKA/TU) - Hrvatska rimska zajednica okupila se 30. rujna na misi u hrvatskoj crkvi Sv. Jeronima u Rimu da bi proslavila svetkovinu sv. Jeronima, zaštitnika hrvatske crkve i Papinskoga hrvatskog zavoda sv. Jeronima, i započela novu akademsku godinu. Misu je predvodio generalni asistent Franjevačkog svjetovnog reda fra Ivan Matić, OFM, u koncelebraciji rektora Zavoda mons. Jure Bogdana, duhovnika dr. o. Mihalya Szentmartonija, SJ, hrvatskog ispovjednika u bazilici Sv. Petra o. Đure Hontića te četrdesetak hrvatskih svećenika koji se nalaze u Rimu na studiju ili obnašaju određene crkvene službe. Crkva Sv. Jeronima bila je ispunjena brojnim hrvatskim vjernicima, redovnicima i redovnicama, a njima su se pridružili i hodočasnici iz Srijemske biskupije pod vodstvom generalnog vikara mons. Eduarda Španovića i župnika u Rumi Željka Tovila. Na proslavi sv. Jeronima sudjelovali su brojni diplomatski predstavnici, među kojima je bio i veleposlanik Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici Filip Vučak. Fra Ivan Matić u homiliji je govorio o sv. Jeronimu kao primjeru "koji nam svjedoči kako unatoč svim slabostima, grijesima i nevjerama, možemo uvijek iznova podići svoj pogled prema milosrdnom Gospodinu i od njega primiti pomoć i snagu".
      Sveti Jeronim bio je zaljubljenik u Božju Riječ, on "nam je istinski primjer proroka koji se u svome životu neprestano trudio živjeti od Riječi Božje i živjeti za tu istu Riječ. Mnogi su ga nasljedovali u tome i mnogi su i u ova naša vremena stavili Riječ Božju u središte vlastitog života te na taj način svojim požrtvovnim i neumornim radom približili stvarnost Riječi Božje narodima koji su poslani. Upravo jučer Crkva je dobila i jednog novog blaženika, o. Gabrielea Allegra, OFM, franjevca misionara u Kini, koji je preveo Bibliju na kineski jezik te ga se s pravom naziva "Kineski Sveti Jeronim". "Neka je Gospodinu slava i hvala što neprestano podiže u svom narodu one koji svojim neumornim zalaganjem i stručnošću pomažu približiti Riječ Božju narodu Gospodnjem", zaključio je fra Ivan. Potaknuo je sve da u mole milost da "ovo vrijeme u kojem živimo bude za svakoga od nas, i za cijelu Crkvu, vrijeme duboke obnove u vjeri, da bismo mogli, poput proroka današnjice, hrabro i odvažno naviještati Radosnu vijest Evanđelja". Na kraju mise rektor Bogdan zahvalio je fra Ivanu na predvođenju slavlja te homiliji kojom je studente uveo u novu akademsku godinu. Rektor se posebno obratio novim studentima, izrazivši im dobrodošlicu u Hrvatsku rimsku zajednicu. Ljepoti zajedništva u liturgijskom slavlju pridonio je zbor hrvatske crkve Sv. Jeronima pod vodstvom vicerektora don Željka Majića koji su animirali liturgijsko pjevanje.

Tomislav Mađarević