HODOČAŠĆE ŽUPLJANA ŽUPA ČEREVIĆ, BEOČIN I SRIJEMSKA KAMENICA

25. lipanj 2018.

ČEREVIĆ (TU)  - U prohladno subotnje jutro 23. lipnja 2018. godine pedesetak župljana župa Sveti Josip, zaručnik BDM iz Čerevića, Sveta Barbara, djevica i mučenica iz Beočina i Našašće svetog Križa iz Srijemske Kamenice pod vodstvom svojega župnika vlč. Zdravka Čabrajca, uputili su se na poziv i poticaj preč. Ivana Jurića, župnika u župi Preslavnog Imena Marijina u Osijeku na cjelodnevno hodočašće koje je uključivalo pohod najvećem Marijanskom svetištu Đakovačko-osječke nadbiskupije Svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu, župi Preslavnog Imena Marijina u Osijeku, konkatedraloj župnoj crkvi Svetih Petra i Pavla u Osijeku, te zajednici Cenacolo u Šarengradu.
Nakon okupljanja i smještaju u autobus župnik Čabrajac je kratko uputio hodočasnike u program hodočasničkog dana koji je bio pred njima, te su se svi hodočasnici pomolili te zazvavši Duha Svetoga Himnom Duhu Svetome za sretan put i uspjeh ovoga hodočasničkog putovanja i pohoda.
Po dolasku u Aljmaško svetište dočekao ih je dugogodišnji rektor Svetišta i župnik preč. Ante Markić, koji je prije svete mise hodočasnike upoznao s poviješću samoga Svetišta, kao i sa samim stradanjem svetišta u nedavnome ratu, a napose s pronalaskom Gospina kipa koncem 1992. godine  i njezinim povratkom u Aljmaš 1998., kao i gradnjom nove crkve i svetišta.
Po završetku uvodnoga nagovora preč. Markića koji Svetištem upravlja 44 godine uslijedila je hodočasnička sveta misa koju je predvodio vlč. Zdravko Čabrajac. Liturgijsko pjevanje i Službu riječi animirali su združeni župni zborovi Čerevića, Beočina i Srijemske Kamenice, a čitanja su čitali članovi čitačke skupine iz Srijemske Kamenice. Po završetku svete mise hodočasnici su imali priliku za osobnu pobožnost ispred kipa Gospe od utočišta, kao i prigodu za nabavku nabožnih suvenira, te kratak odmor i okrjepu.
Nakon Aljmaškoga svetišta hodočasnici su se uputili zajedno sa svojim župnikom prema Osijeku, odnosno župi Preslavnoga Imena Marijina u osječkom Donjem gradu, gdje ih je kao domaćin dočekao preč. Ivan Jurić. Po dolasku u župu hodočasnici su imali prigodni objed i okrjepu u župnom pastoralnom centru, te upoznavanje sa gospodinom župnikom, nakon kojeg je uslijedilo u jednoj od dvorana pastoralnog centra svjedočanstvo i duhovno-karizmatsko predavanje nove evangelizacije gđe. Marije Krivić, voditeljice zajednice Molitva i Riječ (MIR) iz Osijeka. Po završetku predavanja hodočasnici su imali priliku za razgledavanje župne crkve u Donjemu gradu, kao i poslušati preč. Jurića koji je ukratko izložio povijest župe koja u kontinuitetu egzistira od 1714. godine.
Nakon zahvale župniku domaćinu hodočasnici su se uputili prema Gornjogradskoj (konkatedralnoj) župi Sveti Petar i Pavao gdje su imali priliku razgledati samu konkatedralu, kao i kratki odmor i razgledavanje samoga centra Osijeka.
Nakon Osijeka uslijedio je posjet zajednici Cenacolo u Šarengradu gdje obitavaju dvanaestorica mladića iz različitih dijelova Europe, koji se u samom nekadašnjem samostanu Sestara karmelićanki, koje se danas nalaze u Đakovačkoj Breznici, kroz molitvu i rad liječe od ovisnosti od droge, kocke, alkoholizma i drugo. Hodočasnici su imali priliku u samostanskoj kapeli poslušati dva različita svjedočanstva i to jednog mladića s područja Hercegovine o „paklu“ ovisnosti o drogi, a drugoga s područja Zagreba koji je svjedočio o „paklu“ ovisnosti o alkoholu i kako i na koji način sama ovisnost razara kompletne obitelji, kroz nekomunikativnost samih članova obitelji ili kroz upadanje u ekstremne dugove, kao i na koji se način njihove obitelji ponovno počinju okupljati.
Nakon saslušanih svjedočanstava i kratkoga razgovora sa članovima zajednice, uslijedio je povratak u svoje župe.

Davor Kormanjoš