DUHOVNA OBNOVA ZA PREZBITERE SRIJEMSKE BISKUPIJE

13. rujan 2012.

Duhovna_obnova_10.9.2012._pf1 PETROVARADIN (TU) - Na poziv srijemskoga biskupa mons. Đure Gašparovića sabrali su se svećenici iz svih župa Srijemske biskupije na svoju duhovnu obnovu, koja je održana u Biskupskom ordinarijatu u Petrovaradinu u ponedjeljak 10. rujna 2012. godine.

PETROVARADIN (TU) - Na poziv srijemskoga biskupa mons. Đure Gašparovića sabrali su se svećenici iz svih župa Srijemske biskupije na svoju duhovnu obnovu, koja je održana u Biskupskom ordinarijatu u Petrovaradinu u ponedjeljak 10. rujna 2012. godine. Ova duhovna obnova, koju je u dogovoru s prečasnim Berislavom Petrović, povjerenikom za trajnu izgradnju svećenika Srijemske biskupije predvodio gvardijan franjevačkog samostana u Beogradu fra Benedikt Vujica, liturgičar i profesor, održana je na temu Svećenička služba - teologija, praksa, duhovnost.

Duhovna_obnova_10.9.2012._pf1

Budući da je u Srijemskoj biskupiji ova godina Godina svećeničkoga i redovničkog poziva, ova duhovna obnova je jedinstvena prigoda da se svećenici u dva predavanja podsjete i upoznaju kako s likom i djelovanjem svećenika u kršćanskoj zajednici tako i kako se navedena tema svećenika i svećeništva očituje kroz Božju objavu Staroga i Novoga zavjeta.

Duhovna_obnova_10.9.2012._pf2

Fra Vujica je započeo razmišljanje govoreći o svećeničkom identitetu koje je i danas aktuelno i od velike važnosti. „Živimo u civilizaciji čija je bitna oznaka da je zajednička svijest društva izgubiti smisao za sveto, za nadnaravno, za božansko. Ljudi zapadne civilizacije kao da su postali slijepi za sakralnu stvarnost, posebice za obredno bogoslužje. Odatle i logična nesposobnost velikog broja ljudi da razumiju opravdanost i ulogu svećenika danas i u bilo kojem vremenu ljudske povijesti. Ono najdublje što se dogodilo i što se događa modernom čovjeku jest da je skoro potpuno izgubio smisao i osjećaj za nadnaravnu i sakramentalnu stvarnost, izgubio je osjećaj za Boga kojeg nam je objavio Isus Krist. Odatle vapaj za novom evangelizacijom ne samo Evrope nego i svijeta što je povod da se uvijek iznova tebamo upitati tko je u stvari svećenik i koja mu je uloga, mjesto i zadaća u Kristovoj Crkvi“, naglasio je voditelj i nastavio da je svećenik namjesnik jedincatog i vječnog velikog svećenika Isusa Krista, jedinog istinskog posrednika između Boga i ljudi. Svećenik je namjesnik Kristov u obavljanju onih bogoštovnih čina koje mu je povjerio po apostolima i njihovim nasljednicima. Liturgija je Kristov osobni čin predan Crkvi i po svojoj naravi je sakramentalna, jer sakrament pripada onome tko ga je ustanovio, a to znači da je liturgija zbog svoje sakramentalne naravi uvijek i prvenstveno Kristov osobni čin. Krist je u svojoj Crkvi uvijek prisutan u misnoj žrtvi ali i u osobi službenika. Pisutan je svojom moći u sakramentima pa kad netko krsti, sam Krist krsti. Prisutan je u svojoj riječi jer doista on sam govori kad se u Crkvi čita Sveto pismo. Prisutan je u Crkvi koja moli. Važnost Kristova djelovanja u liturgiji je upravo u tome što je u liturgijskim činima Krist glavni djelatnik i Kristov osobni čin koji se ostvaruje preko namjesničke službe svećenika Crkve. Posljedica je to posebne Kristove prisutnosti u osobi službenika, svećenika Crkve. Svećeničko poslanje uključuje dvije bitne funkcije svećenika, a to su bogoštovna koja se odnosi na služenje svetih otajstava, u prvom redu Euharistije i drugih sakramenata, te proročka navještajem riječi Božje, prvenstveno Evanđelja. No, njima se može dodati i treća uloga, a to je da je predstojnik zajednice vjernika. Uz ove tri slike svećeničke službe svećenik je i nositelj nade jer je današnji svijet izgubljen, obeshrabren, bez nade. Na kraju izlaganja fra Vujica je postavio nekoliko pitanja. Sjećamo li se svoga poziva? Sećamo li se početka, onog davno ostavljenog raskršća, prekretnice koja nas je dovela točno do ovoga mjesta gdje danas stojimo? Čiji smo glas čuli? Za čijim smo obećanjem krenuli, na što smo pristali, što smo osjećali? Jesmo li to zaboravili?

Duhovna_obnova_10.9.2012._pf3      Nakon predavanja, odnosno razmatranja, bilo je prigode za raspravu. Nakon prigode za svetu ispovijed upriličeno je klanjanje u crkvi Svetog Jurja u Petrovaradinu uz molitvu i kratka razmišljanja.

Tomislav Mađarević