DUHOVNA OBNOVA NA TEKIJAMA U PETROVARADINU

11. listopad 2012.

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf2PETROVARADIN (TU) – U ovogodišnjem nizu duhovnih obnova Za naš grad 6. i 7. listopada 2012. godine održana je posljednja za ovu godinu duhovna obnova za laike. Moto duhovne obnove je bio Ne osuđivati, nego spašavati, a predvoditelj je bio isusovac pater Ivan Vinkov, župni vikar u župi Srca Isusova na Zametu u Rijeci.

PETROVARADIN (TU) – U Srijemskoj biskupiji po preporuci Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije na Tekijama u svetištu Gospe Snježne okupili su se vjernici i ljudi dobre volje da prihvate dar Božji, da budu dionici plodova duhovne obnove. U ovogodišnjem nizu duhovnih obnova Za naš grad 6. i 7. listopada 2012. godine održana je duhovna obnova za laike. Moto duhovne obnove je bio Ne osuđivati, nego spašavati, a predvoditelj je bio isusovac pater Ivan Vinkov, župni vikar u župi Srca Isusova na Zametu u Rijeci.

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf1     Pater Ivan Vinkov rođen je 1962. godine u Bačkom Bregu. Osnovnu školu završava u rodnom mjestu, a srednju u Somboru. Odlazi na fakultet strojarstva u Novom Sadu, ali se nakon dvije godine studija zapošljava u Kikindi gdje ostaje oko tri godine. Kao srednjoškolac se okušao u borilačkim vještinama i tražio smisao u istočnjačkim filozofijama. Godine 1988. ulazi u novicijat Družbe Isusove u Splitu. Završava filozofski studij kod isusovaca u Zagrebu, a zatim i diplomira teologiju radom koji se bavi opsjednutošću i egzorcizmom. Za svećenika je zaređen 1998. godine. Već kao đakon asistirao je u egzorcizmima a kao svećenik obavljao ih je i sam uz dozvolu Ordinarija. Godine 2001. nastavlja poslijediplomski studij duhovnosti na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, gdje je izradio magisterij ”Opsjednutost i egzorcizam”, kao dopunu svoga diplomskog rada. Objavio je nekoliko članaka i kratkih filozofskih rasprava u dnevnim listovima i tjednicima te dao par intervjua na temu opsjednuća i egzorcizma. Sudjelovao je na međunarodnim i europskim kongresima egzorcista i suradnika u službi oslobađanja u Collevalenzi (Italija) i Hochaltingenu (Njemačka) koje organizira Međunarodna udruga za službu oslobađanja (International Association for Deliverance – IAD) i njezin europski ogranak (European Conference of IAD).

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf2     Prvog dana u subotu program se sastojao od pobožnosti Gospi Tekijskoj i svete mise. Voditelj duhovne obnove pater Vinkov je u svome izlaganju naglasio: “Kako se čovjek postavlja prema drugima? Čovjek organizira razne skupove, proteste, manifestacije, sastanke, okrugle stolove, tribine, gdje ljudi razvijaju razumijevanje među ljudima, svi se hoće igrati graditelja boljeg svijeta. Te skupove ne drže glupi ljudi, ali sve se to ruši obostranim nepovjerenjem, nema povjerenja među ljudima. Tako polako postajemo Babilon opsjednuti duhom zbrke i pomračenja. Zar ne bismo pokušali raditi ono što je Isus radio, pokušati stvoriti tišinu, tražiti duh svjetla, da za sebe tražimo duha Božjega, duha ljubavi. Dok taj Duh bude u nama prebivao i djelovao, tada ćemo ubirati njegove plodove, koje ćemo nazvati mir, ljubav, velikodušnost, uslužnost, dobrota, blagost, vjernost, jednostavnost, i to nazivamo životna sreća”.

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf3     Drugoga dana u svome predavanju pater Vinkov je stavio naglasak na tome da stalno treba spašavati, a ne osuđivati, te je naglasio da Bog svoga sina Isusa Krista nije poslao da sudi svijetu, nego da ga spasi po njemu. Tako svi koji su krenuli Isusovim putem i zahvatili njegovu svetost života upravo to treba da rade, da spašavaju.

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf5     Obnove je tekla redovitim rasporedom: ispovjedi, pobožnost Majci Božjoj, sveta misa, euharistijsko klanjanje i prigodno završno razmatranje pretočeno u razgovor s pitanjima i odgovorima. Može se reći da su sudionici pokazali veliko zanimanje za ovu duhovnu obnovu. Euharistijska slavlja i duhovnu obnovu uzveličali su mladi pjevači Petrovaradinskog dekanata.

Obnova_Tekije_listopad_2012-pf6     Na kraju ove duhovne obnove vlč. Stjepan Barišić, rektor svetišta na Tekijama i organizator ovih duhovnih obnova, zahvalio je predavaču i svim prisutnima na nazočnosti i najavio novi ciklus duhovnih obnova za slijedeću 2013. godinu.

Tomislav Mađarević