DRUGI EKUMENSKI SUSRET ZBOROVA U ZEMUNU

23. listopad 2013.

ZEMUN (TU) - U župnoj crkvi "Uzenesenja Blažene Djevice Marije" u Zemunu 13. listopada ove godine održan je drugi po redu ekumenski susret zborova crkvenog pjevanja. U prepunoj crkvi, koja je odisala svečanom atmosferom, prisutnima se kratko obratila gospođa Renata Nađ, organizatorica ovoga događaja.

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto1

Nakon kratke najave programa, koncert je započeo umjetnički ansambl "Kralj Petar Prvi" pod dirigentskom palicom gospodina Miloša Markovića. Ovaj ansambl postoji od 2009. godine kada je prvi put registriran. Osnovali su ga bivši učenici osnovne škole "Kralj Petar Prvi" iz Beograda a neposredni povod bila je proslava 290 godina postojanja škole. Djela koja su izveli članovi ovoga ansambla bila su "Otče naš" (Kedrov), "Bogorodice Djevo" (napjev Voskresenskog manastira, Rusija), "Gospodi i Vladiko" (Čajkovski) i dio Mokranjčeve Liturgije "Svjat".

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto6

Drugi po redu nastupao je zbor "Mozaik" čiji dirigent je gospođa Ivana Šljivić. Ovaj zbor osnovan je 1938. godine i ima tradiciju dugu preko 70 godina. Ovaj zbor je značajno doprinio širenju protestantske kulture u Srbiji prije svega putem aktivnog promoviranja najboljih dostignuća duhovne muzike uopćeno. U okviru ekumenskog susreta ovaj zbor je izveo djela "Kanon hvale" (Johan Pachelbell), "Pravedni Bog" (nepoznati autor), "Nek čuje se" (Ukrajinska božićna pjesma), "U miru Gospodnjem" (tradicionalna protestantska pjesma) i "Dobar je Bog" (Ernie Rettino) u kojoj je solo dionicu izveo Milailo Šljivić (bas).

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto7

Nakon toga na scenu je treći po redu izašao ekumenski muški zbor pod dirigentskom palicom gospodina Bratislava Prokića. Ovaj zbor osnovan je 1973. godine inicijativom Hermana Habića, tadašnjeg župnika crkve Krista Kralja u Beogradu. Pjesme koje je ovaj zbor izveo bile su "Marije Djevo" (sveti Nektarije Eginski), "Ime Isusovo" (s. Lujza Tomc), "Minden foldek" (Halmos Laszlo) i "Mati vseh rodov" (nepoznati autor).

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto8

Četvrti po redu nastupao je domaći zbor "Svete Cecilije" kojim je dirigirala gospođica Višnja Dimitrijević.  Pjesme koje su članovi ovoga zbora pripremili za ovaj sustret bile su "Slavim te Gospode" (J.S. Bach), "Sva si lijepa, o Marijo" (T. Fosić), "Isuse Kralju" (T. Fosić) i "Pjevajte Gospodinu" (R. Wagner). Nakon zbora "Svete Cecilije" nastupilo je pjevačko društvo "Preobraženje" pod dirigentskom palicom Bratislava Prokića. Ovo pjevačko društvo osnovano je 2005. godine pri hramu Preobraženja Gospodnjeg na Pašinom brdu u Beogradu s ciljem da redovno sudjeluje na Svetim Liturgijama. U okviru drugog ekumenskog susreta izveli su pjesme "Svjete tihij" (Aleksandar Arhangelski), "Dostojno jest" (Miodrag Govedarica) i pjesmu "Pokajni tropari" (Marina Vesić) koju je izvela solistica Radost Galonja (sopran). Na samom kraju koncerta nastupio je dječiji zbor "Preobraženje" kojim je dirigirala gospođa Ana Simonović. Ovaj zbor predstavio se pjesmama "Svanu nam" i "Marijo slavna".

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto9

Na koncu cjelokupnog programa ovogodišnjeg susreta zborova, nazočnima se obratio domaći župnik preč. Jozo Duspara i tom prigodom izrazio veliko zadovoljstvo što je zaživjela tradicija da se u župi "Uznesenja Blažene Djevice Marije" na ovako dostojanstven način, kroz pjesmu, slavi Božje ime koje briše sve razlike među ljudima. Tom prigodom dodijeljene su zahvalnice dirigentima i solistima kao i svima onima koji su se na poseban način zalagali da ovaj susret protekne u ovako svečanom tonu.

Zemun_ekumenski_zborovi_13.10.2013.foto4

Nakon službenog dijela večeri, odnosno koncerta, svi nazočni su pozvani da nastave druženje uz razgovor, osvježenje i zakusku, što je potrajalo do kasnih večernjih časova nakon čega su svi otišli svojim domovima ponijevši sa sobom puno ugodnih utisaka.
                                                                     Danijela Lukinović