DOPISNICA: BLAGOSLOV OBNOVLJENJE CRKVE SVETOG ROKA U ZEMUNU

09. studeni 2014.

ZEMUN (TU) -  U četvrtak 6. studenoga u Zemunu je svečano blagoslovljena obnovljena crkva Sv. Roka u tom mjestu. Svečanosti su prisustvovali pored mnogobrojnih vjernika, nuncijo Orlando Antoninijo  biskup mons. Đuro Gašparović, svećenici i redovnici, predstavnici židovske, muslimanske i pravoslavne zajednice, strani diplomati, princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom, kao i prestolonaslednik Kraljevine Norveške princ Hokon Magnus. Crkva Sv. Roka izgrađena je daleke 1836. godine i tada je predstavljao veliki karantin za trgovce i ostale ljude iz tadašnje turske carevine. Sadašnja crkva je izgrađena na mjestu nekadašnje drvene crkve i služila je sve do 20 stoljeća kada su tada u njoj počela dolaziti djeca iz škola na svete mise. Crkvu je počeo obnavljati stari župnik u Zemunu mons. Antun Kolarević 80-ih godina. Radovi su prestali ratnih devedesetih godina kada biva zatvorena sve do 2006. godine. Danas je ova katolička crkva u Gradskom parku u Zemunu, obnovljena zahvaljujući donaciji Veleposlanstvo Kraljevine Norveške, koja je finansirala radove na krovu, tornju, fasadi, kapitalnoj sanaciji i unutrašnjosti crkve.
                                          INICIJATIVA OD STRANE ŽUPNIKA
Dolaskom u Zemun 2006. Godine, župnik Jozo Duspara najprije je otvorio crkvu Sv. Roka vjernicima. Od tada su se počele jednom mjesečno održavati svete mise u njoj. S obzirom da je bila ruinirana i dosta zapuštena, vlč Duspara počeo je razmišljati na koji način je srediti. „Konkurisali smo na natječaj Vlade Republike Srbije – Ured za vjere, kada smo i dobili izvjesna sredstva uz pomoć kojih smo uredili plato oko crkve. 2012. godine pojavili su se ljudi iz Norveške ambasade spremni da pomognu adaptaciju baš ove crkve. Imali smo projekat i sanacija je počela od tornja do temelja. Svaka crkva je značajna za našu crkvenu zajednicu, to je neosporovo, jer one svjedoče da su tu ljudi nekada živjeli, a pogotovo ovakva crkva koja datira iz 1836. godine. Ova crkva je u stvari povijesnost za narod koji ovdje živi i ona upravo svjedoči o onome narodu koji je nekada živeo u Zemunu i rado dolazio u tu crkvu“, istaknuo je Jozo Duspara, ističući da će crkva nastavati da svjedoči da u Zemunu živi i djeluje hrvatska zajednica i da će od tog dana biti dostupna za sve koji budu željeli uživati u njenom prelijepom izgledu.
                                                        SLIKA ZAJEDNIŠTVA
U svom obraćanju svim nazočnima, biskup Đuro Gašparović je posebno naglasio da je od velikog značaja zajedništvo i ekumenizam i dijalog sa pravoslavnom crkvom i islamskom zajednicom: „Siguran sam da mi ovdje moramo na neki način propagirati i ići napred ka zajedništvu. Ovo danas je slika zajedništva i pokazalo se veliko poštivanje jednih prema drugima, a naša želja je da idemo skupa prema Kristu“, istaknuo je biskup Gašparović. Kako je rekao, želja je da crkva Sv. Roka u Zemunu bude dostupna za župljane iz Novog Beograda koji za sada nemaju svoju crkvu niti pastoralni centar, sve dok se ne pronađe prostor gdje će se izgraditi crkva i na Novom Beogradu. Svim nazočnima obratio se i sam Ambasador Norveške Nils Ragnar Kamsvog, koji je tom prigodom izrazio nadu da će crkva Svetog Roka zajedno sa pravoslavnom crkvom Svetog Arhangela Mihajla, koja se nalazi odmah pored nje, ponovno postali simbol multietničke Srbije, utemeljene na snažnim europskim vrednostima: „Prisustvo predstavnika svih crkava i vjerskih zajednica u Srbiji na svečanom otvaranju ove crkve, simbol je vjerske harmonije. Simboli su važni i govore nam što težimo da budemo, a upravo to što su crkve jedna pored druge, jeste simbol suživota, pluralizma i tolerancije.
                                    VELIKI ZNAČAJ ZA VJERNIKE
Vjernici iz Zemuna sa radošću su dočekali vijest da će crkva Sv. Roka, koja je jedno vrijeme bila često izložena i napadima pojedinaca, konačno biti obnovljena. Sa velikom radošću obnovu crkve jedva je dočekala i časna sestra Ozana Gucić, koja najviše vremena i provodi u toj crkvi uređujući je: „Došla sam sa Kosova u Zemun prije sedam godina. U ovu crkvu ne dolaze samo katolici nego i vjernici pravoslavne vjere. Naš svećenik je u ovu crkvu ugradio baš sebe, a mogu reći i ja zato što na Kosovu odakle potječem, također ima crkva Sv. Roka pa me onda nekako posebno vezala ovdje i sa radočću uvijek dođem i bivam u njoj“, rekla nam je časna Ozana Gucić.Kako nam je tom prigodom rekao jedan od vjernika u Zemunu i vijećnik u crkvi Blažene Djevice Marije Zvonimir Rajković, obnovljena crkva je ujedno i poziv ostalima da se priključe katoličkoj crkvi: „S obzirom da je u Zemunu poslije ratnih devedesetih smanjen broj pripadnika hrvatske zajednice, neka ova crkva bude samo veći poticaj drugima da se priključe katoličkoj crkvi. Zahvaljujući donatorima koji su se umilostivili, ova crkva je dobila svoj lik i vjernicima je jako drago što je ona ponovno zaživjela“, rekao je Zvonimir Rajković.
Tako je crkva Sv. Roka u Zemunu, konačno zasjala punim sjajem koji zaslužuje zahvaljujući donatorima, a na radost vjernika koji su dugi niz godina čekali na njenu adaptaciju.
Suzana Darabašić