DAN SVIH SVETIH I DUŠNI DAN U SURČINU

10. studeni 2017.

SURČIN (TU) - Na Svi Svete osvanuo je prelijep sunčan dan. Surčinci katolici došli su na Sv. Misu u 9 sati ujutro. Crkva je puna. Blagoslov grobova počeo je u 10 sati molitvom kod centralnog križa na surčinskom katoličkom goblju.

Groblje je svečano uredjeno: grobovi su okopani, krizanteme suposadjene, svijeće upaljene. Prepuno je ljudi koji su došli na grobove svojih najmilijih da se pomole i daih blagoslove. Ove godine grobove blagoslivljaju dva svećenika župnik Marko Kljaijić i velečasni Petar Dutba grkokatolički župnik u Indjiji.Svakog svećenika prate dvojica ministranata i jedan crkveni odbornik. Blagoslov grobova je dovršen do 12.30h.

U ranim večernjim satima, kao što surčinski običaji nalažu, u 18h, počelo je zvonjenje za pokojnike. Predstavnici obitelji pristižu. Po troje ljudi zvoni istodobno, svatko uključuje po jedno zvono i namenjuje za pokojnike iz svoje obitelji. Jedno zvonjenje traje do 5min. Izmedju zvonjenja se pravi kratka stanka. Ove godine je zvonilo 37 muškaraca i ženauz druženje u vjeronaučnoj dvorani sve do 20h.

U vrijeme zvonjenja u kućama se tiho i pobožno pale svijeće za pokojnike. Svakog dragog pokojnika sesjećamo s poštovanjem. Kada su sve svijeće upaljene moli se krunica sa dodatkom 6. desetice „Koji neka se smiluje vjernim mrtvima“.

Dušni dan je osvanuo. Župljani tijekom dana obilaze i groblja u drugim mjestima gde imaju rodjake. Popodne nešto prije 17 sati svi se okupljaju na surčinskom katoličkom groblju i pale svijeće jer u 17 sati počinje tradicionalna sv. Misa u kapeli na groblju.

Smiraj dana je, tiho je, u sumraku jedinoosvjetljenje su mnoštvo svijeća kod križa,svijeće na grobovima i svijetlo u kapeli. Kodsvetog križa svatko upali svijeću za svojeg pokojnika koji nije sahranjen on ovom groblju. „Bliže o Bože moj“ svečano odzvanja  župnik i župljanimole za sve pokojnike. Kapela je puna te ljudi stoje i ispred kapele. Na kraju mise pjesma „Milost“ nas prati u noć ka grobovima za poslednji pozdrav ove večeri prije odlaska domu na noćni počinak s mislima na svoje drage pokojnike..

Svečani dani sjećanja i molitve za pokojnike ponovno su obilježeni u Surčinu kao i diljem cijelog katoličkog svijeta.

Katica Naglić