BOŽIĆ U ŽUPAMA INĐIJA I NOVI BANOVCI

31. prosinac 2019.

INĐIJA/NOVI BANOVCI (TU) – U župi Sveti Petar, apostol u Inđiji, kao i u župi Rođenje Blažene Djevice Marije u Novim Banovcima, vjernici su se ustrajno pripravljali za Božić, rođenje Isusa Krista. To se posebno očitovalo misnim slavljima i ispovjedima kao pripravom za ovaj veliki događaj povijesti.

Proslava Božića započela je tradicionalnim misnim slavljima polnoćnicama prema rasporedu za svaku župu Inđiju i Nove Banovce. Misna slavlja je predvodio vlč. Dušan Milekić, župnik u Inđiji i župni upravitelj u Novim Banovcima.

U župi Rođenje Blažene Djevice Marije – Novi Banovci misa polnoćka započela je tradicionalnim običajem dolaskom tzv. betlemaša koji su donijeli radosnu vijest o Isusovom rođenju, prikazavši putovanje do Betlehema i susret s kraljem Herodom. U župi Inđija, posvećenoj Svetom Petru, apostolu, pjevački zbor je  božićnom pjesmom navijestio početak proslave Isusovog rođenja.

U uvodnoj riječi župnik Milekić je pozvao okupljene na sabranost da srcem dočekaju Isusov dolazak i iskreno i radosno proslavljaju Božić.

U svojoj homiliji župnik je istaknuo da kroz opis događaja Isusova rođenja možemo uočiti određena događanja koja su utjecala na postupke ljudi toga vremena, a koja su vidljiva i danas. Sam popis stanovništva opisan u evanđelju vjerojatno je izazvao određenu uznemirenost i poteškoću ljudi. “Vidimo da ljudi i obitelji moraju odlaziti u druge krajeve, putovati, napuštati domove…sigurno je sve to budilo nervozu, ljutnju i želju da se što prije sve obavi, zbog čega su svi išli samo zbog svojih obveza. Tako su morali učiniti i Josip i Marija. Ali sve to nije prolazilo bez poteškoća. Nitko ih nije primio u svoj stan, nema konačišta, jedino štalica.”

Župnik je nastavio da tako što možemo primijeniti na naš život. Kad se vratimo u naše vrijeme možemo primijetiti da se slično događa i sa nama. Obuzeti smo mnogim borbama za život, napretkom, ciljem ostvariti nešto u životu i slično, nema onih koji bi nam izašli ususret i pomogli. Osjeti se ravnodušnost u odnosima prema ljudima. Nema mjesta podrške jednih za druge. Sve manje primjećujemo jedni druge, tuđe vapaje. Na društvenim mrežama ih lako sklonimo i nastavimo dalje. Okrećemo glavu od drugih i često nam je na usnama komentar „imam i ja svoje probleme“. Sve manje se i u vlastitim obiteljima primjećujemo, među supružnicima, djecom, prema starijima. Tako se tiho i opasno u naše živote i osobnost ušunjala ta ravnodušnost, koju pravdamo svojim ciljevima a koja nas olako ostavlja praznima u našoj nutrini i ljudskosti.

Stoga rođenje Isusovo nije puka tradicija već Božji govor o nama samima i poziv da u toj svetoj noći dozvolimo biti obasjani od Boga i potaknuti postati istinska njegova slika. Po njegovom rođenju moramo prepoznati očinsku brigu o svojoj djeci kojom ne daje da ostanu u toj praznini ravnodušnosti.

Na koncu misa župnik je uputio čestitku svima povodom Isusova rođenja. U župi Novi Banovci još upriličen vatromet kao i domjenak za sve prisutne.

Sutradan na sam dan Božića u župama se nastavila radost proslave uz molitvu da Kristovo rođenje preobražava naše živote svakodnevno i u duhu riječi iz evanđelja „Riječ je tijelom postala...“ želimo da nas vodi ta Riječ u svakom trenutku koji je pred nama.

Dušan Milekić